Irklar ve kültürler arası evlilik zor mu?

Soru Detayı

- Bana ırklararası veya kültürlerarası evliliklerin genellikle zorluklar içerdiği söylendi, ancak annem istediğim kişiyle evlenmeme izin veriyor. Ne bilmem gerekiyor?
- Uzun yıllar ailesiyle birlikte bir Arap ülkesinde yaşayan ve benim yaşlarımda olan siyahi bir arkadaşıma kız kardeşlerinden biriyle evlenmemde bir sakınca olup olmadığını sordum, bana bir sakınca olmadığını ancak kız kardeşinin ve babasının da buna izin vermesi gerektiğini söyledi.
- Babam ve daha sonra annem tarafından aynı etnik kökenden biriyle evlenmenin daha kolay olduğu söylendi, ancak annem Müslüman oldukları sürece istediğim kişiyle evlenmem konusunda beni teşvik ediyor.
- Amerika Birleşik Devletleri'nde bir kadın, eğer bir erkek gençle aynı kültürel esprileri paylaşamıyor ya da aynı dili konuşamıyorsa, bir velinin evlenme hakkını reddetmesinin caiz olduğunu, ancak bunun veliye bağlı olduğunu söyledi. Sizin görüşünüz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, İslam’a göre, Müslüman bir kadın, ancak Müslüman bir erkekle evlenebilir, Müslüman olmayan bir erkekle evlense bile nikâh geçerli olmaz, ilişki zinadır, çocuk olursa veledizina olur.

Evlenme yeterliliğine sahip reşit bir Müslüman erkek, yine reşit olan ehl-i kitap bir hanımla rıza ile evlenebilir. Dinen buna engel bir şey yoktur. Ancak eğer, evlenilecek kişi, ailenin şeref ve onuruna zarar verecek birisi ise, anne-babanın bu evliliğe karşı çıkma hakkı var.

Anladığımız kadarıyla sizin anne ve babanız zaten sizin başka bir milletten birisi ile evliliğinize karşı değiller.

Bilindiği gibi, İslam’da farz, sünnet, haram, helal gibi kesin hükümlerin yanında uyulmasında fayda görülen tavsiyeler de vardır.

Nitekim Peygamber (asm) Efendimiz, “dini bütün olanla evlenmenin bereket getireceğini” ifade buyurur. (bk. Buhârî, Nikâh, 15; Müslim, Radâ 4)

Bu çerçevede Üstad Bediüzzaman Said Nursi, huzurlu bir evlilik için çiftlerin birbirine denk olmasını tavsiye eder. Burada birinci ölçü dini denkliktir. Bunu şöyle ifade eder:

“Şeran koca, karıya küfüv olmalı, yani, birbirine münasip olmalı. Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet noktasındadır."

Demek ki, huzurlu bir evlilik için, eşler birbirine ne kadar uyumlu olursa, o evlilik de o kadar huzurlu olur. Bu uyuma, kültürel uyum, eğitim, yaş da dahildir.

Bundan dolayı, farklı milletlerden birisi ile yapılan evliliklerde kültürel uyum sorunu yaşanmaktadır. Bu sorun sadece, sizin sözünü ettiğiniz espri sorunu değil, ayrıca olaylara, dünyaya, evliliğe, aileye, kadına, erkeğe, çocuk eğitimine farklı bakış sorunları da yaşanmaktadır.

Burada bilmeniz gereken en önemli şey;

- Temel hayat felsefenizde,
- Dünya ve ahiret huzuruna bakışınızda

birbirinize benzeyip benzememenizdir.

Veya farklılıklara bakışınızda ne kadar toleranslı olup olmadığınızdır.

Eğer evleneceğiniz kadın ehl-i kitaptan yani Yahudi veya Hristiyan ise, dini vecibelerinizi nasıl yapacağınız, çocuğunuz dünyaya geldiğinde kimin dini inancına göre ve kim tarafından eğitileceğidir. Bu nedenle çocuğunuzun -yüksek ihitimalle- annesinden daha çok etkilenme durumu olacaksa ve annesinin dinini tercih etmesine neden olacaksa, bu evlilik asla yapılmamalı.

Ayrıca olmazsa olmaz kültürel ve dini davranışlarınızı nasıl düzenleyeceğinizdir. Mesela kök aile ile ilişkileriniz nasıl olmalıdır, kadın ve erkeğin aile içindeki rolleri neye göre düzenlenmelidir, paranın kazanılması ve harcanması nasıl yapılmalıdır?

Bu ve benzeri sorunlardan dolayı evlilik danışmanları, aynı din ve benzer kültürel kodları taşıyanlardan birisi ile evlenilmesini tavsiye etmektedirler.