Kızı kaçırana mı vermek uygun olur?

Soru Detayı

- Özellikle doğu bölgesinde çok karşılaşılan bir olay hakkında şer'i bir hüküm var mı diye bir soru sormak istiyorum.
- Örneğin bir kızı zorla kaçırdılar. Kızın namusuna zarar verdiler ya da vermediler farketmez. Daha sonrasında bu kızı illa onu kaçıranlara vermek mi gerekir?
- Bir de mesela bu olaydan dolayı bir çocuk anne rahmine düşerse, yine o kızı o kaçıranlara mı vermek doğru olur?
- Oradaki anlayışa göre namusu namus temizlermiş. Kızı o kaçıranlara verince namus temiz olurmuş.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kızı kaçıran eğer nikah yapmadan onunla birleşmiş olursa, bu zinadır ve zina suçu işlendiği için zorla yapana ceza verilir.

Zinadan çocuk olmuş ise, bu çocuk annenin üzerine kaydedilir, zina çocuğu tohum (siperm) sahibinin hukuk yönünden çocuğu olmaz.

Kaçırılan kız ile nikah yapılmış ve birleşme olmuş, bundan da çocuk doğmuş ise, bu çocuğun babası ve anası bellidir.

Kaçırılan kıza dokunulmamış ise bakılır; eğer kız istiyorsa ve damad da uygun ise kaçıran bu damat adayına vermek uygun olur. Vermek mecburiyeti yoktur.

Kız istemiyorsa veya damad uygun değilse, ona kız verilmez.

Kaçırılan kız ile nikah yapmadan birleşen kişi cezasını çektikten sonra yine kız istiyorsa ve başkaca bir engel de yoksa kızı ona vermek -şer’an gerekli olmasa da- uygun olur; o kızın bir başkasıyla evlenmesinde güçlükler ve problemler vardır.