"Cariyenin efendisini doğurması"nı nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Kıyametin küçük alametlerinden, "cariyenin efendisini doğurması, zamanın yaklaşması ve Kahtan'dan çıkacak birisi"yle ilgili bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyamet alametlerinin önemli bir bölümü müteşabihtir / manaları kapalı, farklı ihtimallere açıktır. Bu husus imtihanın gizlilik sırrından kaynaklanmaktadır.

"Zamanın yaklaşması.”(Buharî, İstiska, 27; Müslim, ilim, 11, 12; Ebu Davud, Fiten, 14) hakkında değişik görüşler ileri sürülmüştür. Önemlileri şunlardır:

1. Zahiri manasında olduğu gibi, gece-gündüz arasında tam bir eşitlik olacak.

2. Kıyamet gününe ait hususî zaman dilimi, genel zamana yaklaşmış olacak.

3. Zamandan bereket kalkacak, gece-gündüz süratle gelip geçeçek.

4. O zamanın insanları kötülük yapmakta birbirine yaklaşacak / omuz omuza verip birbirlerine destek olacak.

5. Devletlerin, hükümetlerin ömrü -fitnelerden ötürü- kısalacak, değişim hızları ivme kazanack.(bk. Nevevî; İbn Hacer;  Ebu Tayyıp-Avnu’l-Mabud, ilgili hadis şerhi).