"Kıyamet gününe değin meydana gelecek bir yavru, ne olursa olsun meydana gelir." anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- "Azil yapalım mı?" diye soran sahabilere Peygamber Efendimiz (asm): "Azil yapmamakta sizin için bir sakınca yoktur. (Yapabilirsiniz de yapmayabilirsiniz de.) Ama bilin ki, kıyamet gününe değin meydana gelecek bir yavru, ne olursa olsun meydana gelir." demiş.

- Bu hadis sahih midir, nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu hadis sahihtir. (bk. Buhârî, Nikâh, 96; Müslim, Nikâh, 125-138)

Bu hadis rivayetinde iki temel nokta vurgulanmıştır:

Birincisi, azil konusu, ikincisi, kader konusudur. Hz. Peygamber (asm) bu iki konuya da işaret etmiştir:

Azil, gebeliği önleyici bir metot olarak, cinsî münasebet esnasında meninin rahim dışına akıtılmasına denir. Buna, diğer önleyici tedbirler de dahil olabilir. İslam alimlerinin büyük çoğunluğu, bu ve benzeri hadislere dayanarak azlin caiz olduğunu, hanımdan bu konuda izin almanın da şart olduğunu belirtmişler. (bk. İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi)

Hadiste, kader konusu ise, “Ama bilin ki, kıyamet gününe değin meydana geleceği takdir edilmiş bir yavru, ne olursa olsun meydana gelir." mealindeki ifadeden anlamak mümkündür.

Hiç şüphesiz Allah’ın yapmak istediği bir şeyi engellemek hiç kimsenin haddine değil. Sebepler dairesine baktığımızda ise, denilebilir ki, eğer Allah bir yavrunun, filan gün filan saatte dünyaya gelmesini takdir etmişse, azil yapan ve diğer doğum kontrollerini uygulayan kişinin bütün tedbirine rağmen, yavrunun meydana gelmesine vesile teşkil edecek olan bazı meni kırıntılarının rahme girmesine engel olamaz...

Şunu da vurgulayalım ki, kürtajın azil ile bir ilgisi yoktur. Çünkü kürtajda bir tahrip söz konusudur. İmam Gazali, rahimdeki ceninin ilk halini bile tahrip etmenin bir cinayet olduğunu, diğer safhalarda ise gittikçe cinayetin daha da büyük olacağını belirtmiştir. (Gazali, İhya, II/51/Nilkah bölümü)