Kıran haccına niyetlenen bir kimse, bunu daha sonra temettü hacca çevirebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıran haccına niyet eden bir kimse, bu niyetini değiştiremez, bunun yerine örneğin temettu haccını yapamaz. Çünkü, Mikatta kıran haccına niyet eden kimse bu şekilde bir hac ibadetini yapmaya söz vermiş oluyor. Bundan cayması doğru olmaz. Kişi, kıran haccına niyet ettikten sonra bizzat o şekildeki hac ibadetinin içine girmiş olur, artık onu bozamaz, başka bir hac şekliyle değiştiremez.

Kıran haccı yapmayı düşenen kimsenin, buna başlamadan önce temettu haccı yapmaya niyet etmesinde bir sakınca yoktur.

Ancak Hanbeli Mezhebi'ne göre, kıran haccına niyet eden kişi, bunu bırakıp temettu haccına niyet edebilir. Bu durumda yapılması gereken, umrenin sa'yinden sonra tıraş olup ihramdan çıkmaktır. Böyle bir kimse temettu haccı yaptığı için kurban keser.

İlave bilgiler için tıklayınız:

HAC.

Hac Hakkında Sık Sorulan Sorular Nelerdir?