"Kim sabah namazının kılarsa, o Allah’ın güvencesi altındadır. Kim böyle bir kimseye zarar verirse, Allah onu cehenneme atar." hadisinin kaynağı nedir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi, Ahmed b. Hanbel, Bezzar ve Taberanî(el-Evsat) rivayet etmiştir. Bu rivayet hasendir.(bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 1640)

Taberanî’nin el-Kebir’deki rivayetinde “Kim sabah namazını cemaatle kılarsa...” ifdesine yer verilmiştir. Bu rivayet sahihtir(bk. a.g.e, h. no: 2155).

Burada sabah namazına, özellikle cemaatle kılmanın önemine işaret edilmiştir.

Aslında her mümine zarar vermek bir kul hakkını ihlal etmek demektir ki, sorumluluğu büyüktür. Affa uğramadığı zaman cezası vardır.

İşte bu hakikat, sabah namazı ile ilişkili olarak ifade edilmekle hem kul hakkına hem de namazın, özellikle cemaatle namaz kılmanın önemine işaret edilmiştir.