Kâfire, kadınlara mahsus bir kokuyu sürünen erkeğe ve yemek veya uyumak istediğinde abdest almayan cünüp kimseye rahmet melekleri yaklaşmaz, anlamına gelen bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce şunu belirtelim ki, kaynak verdiğiniz eserin tam yerini belirtirseniz fazla zaman israfını önlemede bize katkıda bulunmuş olursunuz.

Taberanî’de, soruda yer alan rivayete rastlayamadık. Orada gördüğümüz benzer bir hadisin rivayeti şöyledir:

“Melekler, sarhoş olan, (zaferan karışımı) koku sürünen ve cünüp olan kimseye yaklaşmaz.”

Hadisi rivayet eden Taberânî,  rivayetin “teferrüdü”ne dikkat çekerek, hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir.(bk. Taberanî, Evsat, h. No: 5391).

Nesaî’de yer alan bir hadis rivayeti de Hz. Ebu Hureyre’den nakledilmektedir. Bu rivayete göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Koku sürünen kadın, Mescide giderken (sokağa çıkarken) cünüplükten yıkanır gibi yıkansın!” (Nesaî, Zinet,36).

Suyutî’ye göre, hadiste geçen “cünüplükten yıkanır gibi yıkansın” ifadesi, koku sürülen yeri yıkamanın önemine ve bu konuda yapılması gereken titizliğe işaret etmek içindir.(Suyutî, ilgili hadisin şerhi)