Kişi müezzinin ezanını işitip tek başına namaz kılarsa kabul olmaz mı?

Soru Detayı

"Kim müezzinin ezanını işitir de, o kimseyi müezzinin davetine uymaktan alıkoyan bir engel yoksa, onun tek başına kıldığı namaz kabul olmaz."
- Bu hadisde geçen, "kabul olmaz" ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadis uzmanları tarafından bu hadis -içindeki bazı ravileri sebebiyle- zayıf  olarak değerlendirilmiştir. (bk. Avnu’l-Mabud, ilgili hadisin şerhi).

- “Kabul olmaz” cümlesi, en mükemmel namaz şekli olan "cemaatle kılınan namaz gibi kabul olmaz" demektir.(bk. a.g.e).

Nitekim, âlimler, İbn Ümmü Mektum’la ilgili benzer bir hadisi de bu anlamda değerlendirmişlerdir. Delil olarak da “Cemaatle kılınan bir namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir.” mealindeki sahih hadisi göstermişlerdir.(bk. Hattabî, ilgili hadisin şerhi). Gerçekten bu hadiste, tek başına kılınan namazın da sahih ve makbul olduğu, yalnız aralarında sevap bakımından fark olduğu ifade edilmektedir.

İlave bilgi olarak tıklayınız:

Cemaatle namazı terketmenin hükmü nedir?

Cemaatle namaz kılmak, niçin daha sevaptır?