Kenevir satışından alınan hediye helal mi?

Soru Detayı

- Düğünde kayınpederim 20 bilezik takmıştı. Sonradan bunların Hint keneviri satısından kazandığı parayla aldığını öğrendim. Sattığı Hint keneviri Tıp için mi yoksa başka meşru olmayan şeyler iççin mi kullanılacaktı bilinmiyor.
- Bu altınlar bana caiz mi? Caizse zekatını ödeyeceğim. Değilse, kendisine geri iade edeceğim.
Not: Devlet tarafından 5 kodken fazla yapıldığı taktirde kanunen cezası var. Bunlar besten fazla yapmışlar. Ve yapılırken elektrik kacak kullanılmış.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kenevir ekim ve ticaretinin yasaklanması, dünyayı yöneten büyük yabancı şirketlerin baskısıyla olmuştur; milli menfaat gereği değildir.

Kenevirin saymakla bitmez faydaları var. Ondan aynı zamanda esrar (mariuhana uyuşturucusu) yapılıyor, ama bu, kenevirden yapılanların devede kulak olanıdır. Ayrıca yasağa rağmen ülkemize bu nesne kaçak giriyor, isteyen bulup kullanıyor, bundan da ayrıca zarar görüyoruz.

Keneviri yetiştirirken kaçak elektrik kullanmış olmaları onun tamamını haram kılmaz, bunun günahını yapanlar yüklenir.