Kendimi tanımıyorum, bir gururun içindeyim ne önerisiniz?

Soru Detayı

- Kendimi tanımıyorum.
- 31 yaşında yetişkin evli 1 kız çocuk babasıyım.
- Kendimi tanımayınca gafilce bir gururun içinde olduğumu düşünüyorum ve çok alınganlık yapıyorum sanırım.
- Bu konularda neler önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşref-i mahlukat olan insan bu dünyaya, ilimle tekamül, dua ile ubudiyet etmek için gelmiştir. Fıtratının gayesine ulaşmak için hem ibadete hem ilimle kendini geliştirmeye muhtaçtır.

Kendini tanımak, bilmek, bazı alimlerce, bütün ilimlerden üstün tutulmuştur.

Ancak, hepimizin yaratılış gayesi aynı olsa da her birimiz farklı fıtratlar üzerine yaratıldık. Her birimiz farklı özelliklerle dünyaya geldik. Farklı çevrelerde büyüdük. Her birimiz çeşitli güçlü ve zayıf özelliklere sahibiz.

Kendini tanımak ise, kişinin biyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan olumlu ve olumsuz tüm yönlerinin farkında olmasını içerir. Bunun olabilmesinin ön koşulu, sağlıklı olmaktır.

Sağlık ise, sadece bedensel açıdan değil, ruhsal ve zihinsel açıdan da sağlıklı olmayı içerir.

Nasıl kendi dişimizi kendimiz çekemiyorsak yahut kendi tıbbi müdahalelerimizi kendimiz değil, başka bir hekimden yardım alıyorsak; aynı şekilde ruhsal sağlımız için, bir ruh sağlığı çalışanından yardım almak gerekebilir. Böylelikle alınganlığınızın kaynağını ve bunların altında yatan olumsuz düşünce kalıplarını keşfedip değiştirebilirsiniz.