Çocuğumun başarılarıyla gurur duymam yanlış mı?

Soru Detayı

- Çocuğumun başarılarıyla gurur duymam ve başkalarının yanında ondan övgüyle bahsetmem doğru bir davranış mı?
- Yoksa her ikisi de yanlış bir davranış mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğunuzun olsun, diğer sevdiklerinizin olsun başarılarıyla gurur duymanız ve bunu da onlara hissettirmeniz elbette ki yanlış değildir. Yeter ki her konuda olduğu gibi, bunda bir abartı olmasın ve gelen her iyiliğin Allah’tan olduğunu bilelim ve bunu da dile getirip elhamdülillah diyelim.

Bir sevdiğimizin başarılı olmasını başkalarının yanında dile getirmek meselesi ise biraz daha dikkat gerektirir.

Şayet karşımızdaki kişi çocuğumuzun başarılarıyla sevinecek, "Maşallah!.." diyecek ve bu başarılarda da az / çok payı olan bir kişi ise kendisine bahsettirmemizde sakınca yoktur.

Ancak o kişi kendi çocuğu ile sorun yaşıyor veya çocuğu yok ise, nispet yapar gibi bu başarıları onun yanında zikretmemiz doğru olmayacaktır.

Herhangi bir konuda hakiki başarının da sadece Allah rızası doğrultusunda yapılan işlerde olduğunu da hiç unutmayalım.