Felsefi açıdan düşündüğümüzde, olabilirliğin kanıtı var mı?

Soru Detayı

- Materyalist arkadaşım her şeyin tesadüfen olduğunu söyledi. Ona şunu sordum: Güneşin ilk kez doğudan doğup batıdan battığının tesadüfen olduğunu varsayarsak, sonraki zamanlarda da güneşin tekrar doğudan doğup batıdan battığını nasıl tesadüfle açıklarız, dedim.
- Bunun doğruluk payı nedir?
- Felsefi açıdan düşündüğümüzde kanıtı var, dedi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Olabilirlik nihayeti olmayan bir kavram olmakla beraber aynı zamanda olmayabilirliği de nihayetsiz olarak içerir.

Bu nedenle de dengeyi birinin lehine bozacak fail bir nedeni zorunlu olarak gerektirir.

Aksi, felsefi olarak rasyonel bir temelden yoksundur.