Katılım bankaları fiziki altın ödemiyor mu?

Soru Detayı

- Müslümanlar olarak birazcık da olsa birikimlerimizi altına çeviriyoruz. Yalnız altını evde saklamak tehlikeli. Yani zamanla hırsızlık olayları oluyor, hep duyuyoruz. Bankalara götürüp yatıralım diyoruz, bazı kişiler caiz değil diyorlar.
- Katılım bankalarına yatırıyoruz, bu sefer altını geri alırken altın olarak değil o günkü fiyattan parasını alırsın diyorlar (bazıları).
- Altın hesabı açalım ufak ufak birikim yapalım diyorum, onun da şüpheli olduğunu, caiz olmadığını söylüyorlar.
- Peki, hocam bizler Müslümanlar olarak ne yapacağız? Malum sistemde birikimlerimizi nasıl muhafaza edeceğiz? Bunun bir çıkış yolu yok mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Katılım bankaları fıkha uygun olarak altın ticareti yapar, katılımcının rızasına dayalı olarak altını döviz veya TL’ye çevirir, bununla ticaret yapar, altını TL’ye çevirip korumalı hesap açar, munzam karşılık olarak yatırdığı altın havuzlardan yapılan masraf olacağı için havuzun genel olarak kazancına veya zararına o miktardaki altın da katılmış olur…

Bütün bunlar yapıldıktan sonra müşteri / katılımcı, altını külçe, lira vb. şekillerinde almak isterse, sözleşmeye ve kullanma şekline göre ya aynı miktarda veya kâr ve zarar hesabına göre oluşan miktarda alabilir.

Katlım bankaları fiziki altın ödemiyor sözü doğru değildir.