Kainatı yaratan ilah, İslam'ın ilahı olan Allah mıdır?

Soru Detayı

- Yaratıcı bir gücün varlığına ikna olduktan sonra, o yaratıcının İslam'ın ilahı olan Allah olduğu bilgisine nasıl ulaşılabilir?
- Çok sayıda din ve onların yaratıcı ilahlarına dair iddialar arasında, İslam'ın ilahının gerçek ve doğru olduğu nasıl ayırt ve ispat edilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam dini önce kendisinin doğruluğunu ispat etmiştir.

- İslam’ın kaynağı olan Kur’an, kırk yönden mucize olduğunu ispat eden eşsiz ve benzersiz yegâne kitaptır.

- Diğer bütün peygamberin kitapları insan düşüncesinin de karıştığı, tahrif edilmeye mahkum olmuş durumda olmasına karşılık, Kur’an "A" dan "Z"ye Allah’ın vahyi olduğunu iddia eden ve ispat eden tek semavi kitaptır.

- Bütün peygamberlerin mucizeleri -hissi/maddi oldukları için- miatlarını tamamlamış, şu anda harikulade bir olay olarak ilgili dinlerin hak olduklarına delil teşkil edecek misyonunu çoktan tamamlamıştır.

Bunun tek istisnası Hz. Muhammed (asm)’dir. Onun elinde semavi kimliğini ispat eden mucizevi konumuyla herkese meydan okuyan Kur’an gibi eşsiz bir kitap vardır.

İşte İslam dini, bu özellikleriyle diğer düşüncelerden hatta diğer semavi dinlerden çok farklıdır. Onun bu açık semavi kimliği onun doğruluğunun delildir.

O halde, Kur’an’ın Allah hakkında verdiği bilgiler en doğru bilgilerdir.

Kaldı ki, İslam'ın takdim ettiği Allah tasavvuru en makul, en mantıklı ve büyük yaratıcı için en lüzumlu olan sıfatları ihtiva ettiğinden, en doğru kabul edilmek durumundadır.

Kur’an’ın Allah tasavvuru dışındaki bütün tasavvurlar tamamen yanlıştır, noksandır ve mantıksal çelişkilerle doludur.