Kainat olmadan Allah'ın varlığı ve sıfatları ispat edilebilir mi?

Soru Detayı

- Kainat olmadan Allah'n varlığı ve sıfatları anlaşılır mı?
- İslam alimleri ve filozoflar bu konuyu ispat ettiler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kâinatın olmamasını tasavvur etmek, insanın da olmamasını tasavvur etmek demektir. Var olmayan bir varlığın Allah’ın varlığına delil olup olmadığını tasavvur etmek bir mantık çelişkisidir.

- Bununla beraber, Allah’ın varlığı yarattığı sanat eserleriyle bilinir. “Bir iğne ustasız olmaz, bir harf yazarsız olmaz, bir köy muhtarsız olmaz.” mantık prensibinden hareketle, bu kâinatın bir ustası, bir yazarı ve bir idarecisi olduğunu kolayca kavrayabiliriz. Mantıkta buna “Eserden müessire geçen istidlal metodu.” veya “delil-i innî” denir.

- Eğer sorudan maksat kaînatsız bir insan tasavvuru ise, bu sorunun cevabı “Evet”tir. Zira insan gibi pek harika bir varlığın, bir sanat eserinin -tek başına da olsa- kendi yaratıcısına olan delaleti, en az gündüz aydınlığının güneşe olan delaleti kadar açıktır...