Kafirleri taklit eden veya şaka amaçlı papaz kıyafeti giyen kafir olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela, “kafirleri taklit eden” cümlesini gerçek anlamda onlara uyan değil de, "onların rolünde oynayan" şeklinde anlıyoruz.  Bu anlamda cevabımız; "Hayır! Kâfir olmaz." Ancak onların yanlışlarını güzel göstermemeye dikkat etmek gerekir.

Bu tür taklit rolleriyle insanlara faydalı ders çıkarmaları isteniyorsa, bir sakıncası olmaz. Yok eğer yalnız bir eğlence olsun diye yapılıyorsa, kanaatimizce kerahetten hali olmaz.