Allah'ın gücü kafirleri cehennemden çıkartmaya yeter mi?

Soru Detayı

- Allah’ın gücü kafirleri affetmeye yeter, onları cehennemden çıkartmaya yeter demekte sakınca var mı?
​- Tabi ki Allah hiçbir zaman kafirleri affetmeyecek ve onlar cehennemde ebedi kalıcıdırlar. Fakat Allah’ın gücü sonsuz olduğu için onun gücü tabi ki de onları oradan çıkartmaya yeter, değil mi?
- Yani "Allah’ın gücü, kafirleri cehennemden çıkartmaya yeter, fakat onları oradan hiçbir zaman çıkartmayacak ve onların cehennemden çıkmalarını istemeyecek" demek uygun mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, gücünü iradesiyle kullanır. Neyi murad ederse onu yapar. Bir şeyi isteyince “ona ol der, o da hemen olur”. Bir şeyi istemiyorsa, murad etmiyorsa buna gücü yetmiyor denemez, gücü yeter, ama istemiyor, murad etmiyor denir.

Bk. Ümmü’l-Berahin, 136; Tuhfetu’l-Mürid, 108.