Kadınların, cuma namazı saatinde iş yapmaları (temizlik vs.) caiz midir?

Soru Detayı
Kimi insanlar, "cuma günü sela verildiği zaman, cuma saati olduğu için iş yapılmaz (temizlik, çamaşır vs.)" diyolar. Bu doğru mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma ezanı okunduktan sonra, kendisine cuma farz olan kimselerin alışveriş yapması, diğer işlerle uğraşması caiz değildir.

Ancak kendisine cuma farz olmayan kişilerin alışveriş yapması, temizlik yapması, kısacası iş yapması caizdir; dinen bir sakıncası yoktur.