Kadının koku sürünerek dışarı çıkması ile ilgili hadisler nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse, o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.” (Tirmizi, Edeb, 35; Dârimî, İstizan, 27)

 Tirmizî, bu hadis, hasen sahihtir, demiştir. (bk. Tirmizi, a.y)

"Her göz zanidir. Şurası muhakkak ki, kadın koku sürünür, sonra da (erkek) cemaate uğrarsa o da zaniyedir." [Ebu Davud, Tereccül 7, (4174, 4175); Nesai, Zinet 35].

"Kendisine buhur değen kadın sakın bizimle yatsı namasına katılmasın." (Müslim, Salat 143, 444; Ebu Davud, Tereccül 7, 4175; Nesai, Zinet 37, 8, 154)