"Bir kadın, evinden süslenerek çıkıp evine dönene kadar kaç erkeğin şehvetini tahrik etmişse, o kadar erkekle zina yapmış gibidir." sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Hadis ve kaynağı Tirmizi olarak gösterilen ve sosyal medyada yayılıp paylaşılan bu söz sahih mi, zayıf mı, uydurma mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçtiği şekliyle bir hadis rivayeti bulamadık.

Tirmizi'de geçen hadis şöyledir:

“Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse, o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.” (Tirmizi, Edeb, 35; Dârimî, İstizan, 27)

Tirmizî, bu hadis hasen sahihtir, demiştir. (bk. Tirmizi, a.y)

Peygamber Efendimiz (asm)'in, kendine nikâh düşen erkekler için koku sürünen bir kadına "zinakâr" tabirini kullanması, mecazi bir tabirdir. Yani bu kadın o haliyle erkeklerin dikkatlerini çekmiş ve onların kendisine bakmasına sebep olmuştur. Bu da göz zinasıdır.

Demek ki, Hz. Peygamber Efendimiz (asm), bu şekilde ağır bir dil kul­lanarak, kadınları bu tür davranışlardan sakındırmak istemiştir. Maksadı, o kadının bilinen manasıyla zinakâr olduğunu ifade etmek değil, göz zinasına sebep olduğunu anlatmaktır.