Kadın şarkıcıyı dinlemenin, dini açıdan hiçbir sakıncasının olmadığını söylemek mümkün müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam Dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir. Bu itibarla aslen mubah görülmekle birlikte, dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmaması, haramların işlenmesine götürmemesi, başkalarının haklarını ihlal etmemesi gibi şartlar göz önüne alınarak milli ve manevi duyguları coşturan müziğin dinlenmesinde bir sakınca yoktur.

Kadınların yabancı (mahremi olmayan) erkeklerle konuşmalarında ve seslerinin duyulmasında dinen bir mahzur yoktur. Ancak Peygamber (asm) hanımlarının "Başkalarıyla konuşurken takınacakları tavra ve seslerinin tonuna" dikkat etmelerini isteyen Kur'an emri (Ahzab, 33/32), diğer kadınları da uyaran bir husustur.

Bu itibarla, cinsel duyguları tahrik eden ve mahremlik kurallarına riayetsizlik içeren müziğin -ister erkek ister kadın tarafından söylenmiş olsun- dinlenmesi caiz değildir.