Bayan öğrenci, okulda sesli olarak Kur'an okuyabilir mi?

Soru Detayı

- Bir bayanın erkeklerin oldugu yerde sesli Kuran okumaları haramdır. Fakat Dini olarak bütün ilimlerin öğrenildiği ilahiyat gibi yerlerde Kuran okunması hakkındaki fikriniz nedir?

- Bu durumdan kim sorumludur? Bayan öğrenci kardeşlerimizin ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam alimlerinin çoğunluğuna göre, ilke olarak kadının sesi avret değildir. Ancak, fitneye sebep olması halinde ittifakla avret kabul edilmiştir.

Buna göre türü ve ortamı ne olursa olsun, kadınların; şehevi duyguları tahrik edecek, gönülleri bu yöne meylettirecek şekilde okuması uygun değildir. Zira ayet-i kerimede Peygamber (asm)'in hanımlarının "Başkalarıyla konuşurken takınacakları tavra ve seslerinin tonuna" dikkat etmelerini isteyen Kur'an emri (Ahzab, 33/32) diğer kadınları da uyaran bir husustur. Böyle bir durum söz konusu değilse yasak da söz konusu olmaz.

Ayrıca Peygamber Efendimiz (asm)'in namazda yapılacak uyarılarda;

"(Namazda imam hata ettiğinde) Tasfik (eli ele vurmak) kadınlara mahsus ve (sesli olarak) tesbih söylemek, erkeklere mahsustur." [Buhari, Ezan, 48; Müslim, Namaz, 23 (106)]

buyurmasından alimlerimiz şu hükmü çıkarmışlardır:

"Kadınların yabancı (mahremi olmayan) erkeklerle normal konuşmalarında ve seslerinin duyulmasında dinen bir sakınca yoktur. Ancak kadınların gerek Kur'an-ı Kerim okurken ve gerekse de ilahi söylerken oluşan nağmeli ve cilveli seslerini yabancı erkeklere dinletmeleri uygun olmaz. Bu nedenledir ki, kadınların nağmeli ve müzik tonlu seslerini namahreme duyurmaları uygun değildir." (Redd-ül Muhtar, 1/406)

Özetle, bayan öğrenciler, kendilerine nikah düşen erkeklerin yanında, nağmesiz ve müzik tonu olmadan konuşma tarzında Kur'an okuyabilirler.