Hac ve umre boykot edilebilir mi?

Soru Detayı

- Suud yönetimini, yaptığı hatalardan caydırmak için boykot yapılması uygun mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyu değerlendirirken, müzakere edilmesi gereken bazı hususların olduğunu düşünüyoruz. Bu noktalardan bazıları şunlar olabilir:

a) Hacca gitmeme meselesi, sadece bir fıkıh meselesi olarak değil, siyaset-i İslamiyenin maslahatı açısından da değerlendirilmelidir.

b) Böyle bir karar alınacaksa, ilgili İslam ülkeleriyle birlikte alınmalıdır. Bu sebeple, bizim ve söz konusu ülkelerin din adamları yanında, siyasi adamlarından bazılarının da katılacağı toplantılar yapılmalıdır.

c) Maksat bağcıyı dövmek değil, üzümü yemek olmalıdır. İlle de Suud krallığının yıkılmasından ziyade, onun İslam aleminde üstlenmesi gereken müspet bir tavır almasını sağlamaya yönelik tedbirler alınmalıdır. Aksi takdirde, müminlerin zaten olmayan birliklerinin daha çok parçalanmaya sebep olması sadece zarar getirir.

d) Sütçü İmam’ın cuma namazını kıldırmaması ile bugünkü Suud krallığının tavrına karşı alınacak hac etmeme ve umreye gitmeme duruşu arasında bir benzerlik kurulabilir mi? Bunun müzakeresi gerekir.

e) Böyle bir kararın İslam ittihadına getirisi-götürüsünün iyi değerlendirilmesi gerekir.

f) Böyle bir tedbirin alınmasının, ekonomik açıdan Suudlara olumsuz bir yanının olacağını düşünmüyoruz. Yalnız, İslam âlemindeki prestijinin zedelenmesi söz konusu olur. O zaman prestiji zedelenecek olan bu ülkenin ABD ve diğer Batı ülkelerinin kucağına daha da itilme riski ne olabilir? Yahut böyle bir durum, Arap milliyetçiliğini körükler mi? Bunu değerlendirmek gerekir.

h) Hülasa: "İslam dünyası" diye bir realitenin olmadığı doğrudur. Fakat bunun yeniden teessüsü için yapılan adımları iyi tespit etmek gerekir. Onun için acele etmeden, belki önce diyalog yoluyla Suudları ikna etmeye çalışmak, krallık olsa bile seçimlere yer vermek gibi bazı demokratik düzenlemelere gitmelerini sağlamaya yönelik çabalar denenmelidir.