Kadın kocasına ismi ile hitap edebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı yörelerde hanımın beyine adıyla hitap etmesi pek de münasip karşılanmaz, bir saygı eksikliği olarak yorumlayanlar bile çıkabilir. Ancak gittikçe yaygınlaşan şehirleşme kültüründe, hanımın beyine adıyla hitap etmesi, bir bakıma samimiyetin, hatta sevginin bir ifadesi şeklinde yorumlanabilir. Bu itibarla çevrenin örfüyle ilgilidir bu gibi sosyal davranışlar.

Dinimiz bu konularda yasaklayıcı bir hüküm koymamış, hatta geçmişte yazılmış bazı eserlerde hanımın beyine adıyla hitap etmesinin (mekruh) olacağı ifadesi de, o zamanın örfüyle ilgili bir hüküm olarak yorumlanmıştır. Buna göre bir kadının kocasına, kocanın da eşine ismiyle hitap etmesi yasak değildir.

Bununla beraber karşılıklı saygı, hürmet; sevgi, şefkat dengesi içinde eşinin hoşuna gidecek ifadelerin söylenmesi daha güzeldir.