Sadece kadınlara ait hiçbir erkeğin bulunmadığı bir mekanda mayo veya bikini ile yüzülebilir mi?

Tarih: 09.07.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınlar emin bir bölgede kendi aralarında denize girebilirler. Müslüman bir kadının Müslüman bir kadına olan avret yeri göbek ile diz kapağı arasıdır. Denize girerken göbek ile diz kapağı arasını kapatması gerekir.

Müslüman bir kadının avreti Müslüman olmayan bir kadına nisbetle Hanefî ile Şafiî mezheplerine göre el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Maliki ile Hanbelî mezheplerine göre ise diz ile göbek arasıdır.

Bundan dolayı İslâm'ı yaşamak isteyen kimse bir plaj müessesesini kurmak isterse, erkek ve kadınların yerlerini ayrı ayrı tesis etmesi gerekir. Hem soyunurken hem yüzerken birbirini görmeyecek şekilde kurması icap eder, aksi takdirde sorumlu olur.

Ayrıca hem erkek hem kadınlar için göbekden dize kadar bütün vücudu örtecek kadar bir plaj
elbisesi hazırlatmak lazımdır.

Kadın tarafı için yüksekçe bir duvar çekilmeli ve dışardan görülmeyecek şekilde onlara belli bir saha tahsis edilmelidir ki herhangi bir yerden görülmesinler.

Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre Müslüman olan kadınların gayrı müslim kadınlarla birlikte (diz ile göbek arasını örtmek şartıyla) yüzmelerinde bir sakınca yoktur. Ve onları taklit etmek de caizdir. (bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar 2/311)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun