Evlilik teklifini kim yapar? Evlilik teklifini kız tarafının vermesi sünnet midir?

Soru Detayı

Bir de erkek olarak kıza evlenme teklifi yapılırken ne söylenmesi sünnettir? Aynı şekilde evli çiftlerin birbirlerine olan hitapları nasıl olmalıdır, sünnete uygun olanı nedir? Mesela bazıları aşkım vs diyorlar, ne denmesi sünnete uygun olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Evlilik teklifi gerek kız tarafından gerekse erkek tarafından yapılabilir. Her ikisi de sünnette vardır. Örfen erkek tarafı teklif etmektedir.

2. Erkeğin eşini ismi ile çağırması veya yalnızken özel cümleler kullanmasının bir mahzuru yoktur. Hanımla bey arasında temel anlayış, karşılıklı sevgi ve saygıdır. Bu karşılıklı sevgi ve saygıyı zedeleyecek hiçbir söz ve hitap meşruluk kazanmaz. Bu itibarla hanımın beyine ismiyle hitap etmesinde bir saygısızlık manası düşünülen yerlerde elbette böyle bir saygısızlığa izin verilmez. Yani beyine adıyla seslenemez. Ama bazı yerlerde hanımın beyini adıyla çağırması bir samimiyet ve sevginin ifadesi sayılmakta; bu gibi yerlerde de isimle hitap edilmesinde mahzur değil, fayda mülahaza edilmektedir.

Bazı değerli fıkıh kaynaklarında hanımın beyine ismiyle hitap etmesinin mekruh sayılması, o günlerde saygısızlık manasına gelişinden dolayı olmlıdır. Nitekim bazı muhitlerde hanımın beyinin koluna girerek birlikte yürümesi de böyledir; ayıp sayılır, mahzurlu sanılır. Aslında bu ayıp ve mahzur dinden gelmemekte, insanların kendi örflerinden kaynaklanmaktadır.