Erkek hanımını gezdirmesi kadının hakkı mıdır? Yine bu konuyla bağlantılı olarak, dışarda erkeğin eşinin elini tutması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir erkeğin eşini meşru ölçüler içerisinde eğlendirmesi, gezdirmesi kadının hakkıdır. Erkeğin evde hanımıyla şakalaşmak, eğlenmek ve onu eğlendirmek kocanın görevlerindendir.

Kadın dışarıya çıkarken el ve yüz dışında bütün vucudunu örtmesi farzdır. Kadın dışarıya çıkarken bu hususa dikkat etmesi gerekir.

Bazı yörelerde, hanımın beyinin elinden tutup dışarıda gezmesi münasip karşılanmaz, bir saygı eksikliği olarak yorumlayanlar bile çıkabilir. Ancak gittikçe yaygınlaşan şehirleşme kültüründe hanımın beyinin elini tutup gezmesi, bir bakıma samimiyetin, hatta sevginin bir ifadesi şeklinde yorumlanabilir. Bu itibarla çevrenin örfüyle ilgilidir bu gibi sosyal davranışlar. Dinimiz bu konularda yasaklayıcı bir hüküm koymamıştır.