Kadın çalışmak istediğinde koca hangi durumlarda izin vermeyebilir?

Soru Detayı

- Ayrıca bu sorum çalışmayla da alakalı. Kadın çalışmak istediğinde koca hangi durumlarda izin vermeyebilir?
- Çalışmak her zaman para kazanmak değildir, sosyal hayatta yeri olsun isteyebilir. Koca bu durumda hangi durumlarda çalışmaya izin vermeyebilir?
- Eğer izin vermediğinde kadın üzülürse ve bundan memnun olmazsa bu durum izin verme gerekçesi olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın, Hz. Peygamber (asm) devrinden beri, sosyoekonomik duruma göre ve kendine uygun işlerde çalışmıştır. Ancak unutmamak gerekir ki, kadının çalışma mecburiyeti yoktur, ancak isterse kendine uygun işlerde maddi ve manevi kurallara uygun olmak şartıyla çalışabilir.

Aile birliğine ve karşılıklı haklara zarar vermeyen işlerde kadın çalışır, koca da buna izin verir; makul ve meşru bir sebep bulunmadığı hâlde izin vermiyorsa kadın çalışmaz.

Bununla beraber kadın yine de çalışma konusunda ısrar eder, kocası da buna razı olmazsa, kadının önünde iki seçenekten biri vardır: Sineye çekmek ve razı olmak veya boşanmak.