Kadının çalışması caiz midir; bunun için kocasının izni gerekli midir?

Tarih: 13.07.2006 - 16:22 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Dinimize göre evli bir kadın çalışmak için kocasından izin almak zorunda mıdır?
- Kocasının izni olmadan çalışamaz mı?
- Eğer kadının çalışması kocasının müsadesine bağlı ise, koca bu müsade karşılığında kadının kazancına belli oranda ortak olma gibi bir şartla bu izni vermesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İdeal olanı, kadının çalışmamasıdır. Yani dışarıda yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalmamasıdır. Çünkü kadının evindeki çalışması kendisine yetip de artar bile.

Zaten evindeki çalışması da bir bakıma nafile ibadet hükmünde bir meşguliyettir. Hanımların bu konuda imtiyazlı durumları vardır. Beyine gönül rızasıyla hizmeti, çocuklarına bakması, onlarla gece gündüz haşir neşir olması nafile ibadetten başka bir manaya gelmez. Bu kudsiyette bir çalışma ise, düşünen bir hanımefendi için tatmin edici olsa gerektir.

Çünkü bu çalışma, yuvasında huzur, amel defterinde de sevaba vesiledir. Ancak ekonomik şatların zorlamasıyla yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalan hanımları da görmekteyiz.

Bir mühim nokta da çalışacak hanımın beyi ile olan durumudur. Hanımının çalışması beyinin izin ve rızasına bağlıdır. Beyinden izin çıkmaz, rızası söz konusu olmazsa, hanımın çalışması meşru da olmaz makul de görülmez.

Bu izni vermeyen beyden, hanımın makul ve meşru isteklerine cevap verip vermediği araştırılır. Zaruri ihtiyaçları temin ediyor, mecburi olan istekler eve getiriliyor da hanım bunlara kanaat etmiyor, daha fazlasını, daha lüks ve israflısını talep ediorsa, buna çalışma gerekçesi olarak bakılamaz. İhtiyaç üstü istekte bulunan hanımın arzularına haklılık payı verilmez.

Bu konuda bazı hadisler bizi uyarmaktadır (bk. (bk. (Buharî, Büyu 7; Zeynu’l-Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya -İhya ile birlikte-, II/24):

Âhir zamanda lüks ve israf alıp yürüyecek. Öyle ki, ihtiyaç olmayan şeyler dahi zaruri ihtiyaç talakki edilir hale getirilecek. Bu durumda hanımlar, kızlar, oğullar ailenin reisini, isteklerini karşılama konusunda zorlayacaklar... Helal kazançla bu istekleri karşılayamayan evin reisi de bu defa helal haram sınırlarını tanımaz hale gelecek, ne bulursa almaya çalışacak. Böyece aile reisini, çocuklarıyla ailesi, uhrevi yönden felakete sürüklemiş olacaktır. Demek ihtiyaç anlayışı çok değişecek...

Hadisin bu ikazı aile bireylerini ciddi şekilde düşündürmeli, çevrenin telkin ettiği ihtiyaç olmayan şeyleri de ihtiyaç gibi görmekten uzak kalmalı, helal lokmayla iktifa etmeye nefsimizi razı etme basiretini göstermeliyiz. Aksi halde beyi bırak hanımın çalışması dahi geçinmeye yetmeyecektir.

Kadının kazancı kendine aittir. Eğer koca kadına çalışması için izin verirse kazancına ortak olamaz.

Çalışmak zorunda kalan kadınlar için akla ilk gelen temel şartlar şunlar olsa gerektir:

1. Çalışma yerine gidip gelirken ve iş yerinde fitne olmayacak, hanımı ve yakınlarını zihnen rahatsız edecek ahlaki davranışlar mevcut bulunmayacaktır. Yani çalışma ortamında emniyet ve ciddiyet bulunacaktır.

2. Çalışan hanım yabancı bir erkekle iki ikiye muhatap olmayacak, baş başa kalma gibi mecburiyetler söz konusu hale gelmeyecektir. Bu konuda Efendimiz (asm)'in ikazı her zaman hatırda tutulacaktır:

"Bir kadınla yabancı bir erkek, iki ikiye muhatap olur, baş başa kalırsa bunların üçüncüsü şeytandır!" (Buhârî, Nikâh, 111, 112; Müslim, Hacc, 424)

3. Tesettürlü bulunmak, namahreme tesettürsüz muhatap olmak zorunda kalmamak.

İlave bilgi için tıklayınız: 

- Dinen kadının çalışmasında bir sakınca var mıdır? Erkeklerin içinde yanyana çalışması dinen caiz midir?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorumlar

mezunburak

parayla saadet olmuyor. bir bayan çalışsa da evinden çocuklarından kocasından saatlerce uzak kalmamalı. bir bayanın okuldan gelen sevimli çocuklarını ve işinden gelen yorgun kocasını karşılayıp öpmesini hangi para satın alabilir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
meryem40

Hz hatice bile çok zengindi ve emrinde çalışan tüccarlar vardı. yani çalışmak bence bir kadının namusunu koruduğu ve helal iş yaptığı taktirde ideal olan bence kadınn çalışmasıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ervaaa

çalışan kadın arayanlar hatalıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
esra spet

KADININ ÇALIŞMASINDAN YANAYIM. TOPLUMUN KALKINMASI İÇİN KADIN HER ALANDA ÇALIŞMALI.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ademir

Kadın mutlaka çalışmalı.Çünkü içinde yaşadığımız dünya öyle bir hal aldıki YARIN BAŞIMIZA NE GELECEĞİ BELLİ DEĞİL.Bu yüzden kadın kendi parasını kazanmalı KENDİ AYAKLARININ ÜSTÜNDE DURMALI.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
malatyayolcusu

Ben bu konuyu çok araştırdım . çalışan bir bayanım nefsime ağır gelsede çalışmamamız çalışsak da dinin emirlerinin dışına çıkmamız gerekmekte yoksa iyilik yapalım derken kendimize kötülük yapmış oluruz.. Düşenin dostu olmaz bunu acı bir gerçekle öğrendim erkeklerimiz dinen bayanlara yardımcı olmaları gerekirken onlarda elini eteğini çekmiş Rabbim yardımcımız olsun bunlarda olmazsa imtihan olmazdı ya buna böyle inanıp şükretmesini bilmeliyiz dua ile ..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yagmurdemir

Sayın hocam çok teşekkür ediyoruz verdğiniz tüm cevaplar iyi hoş da; ideal olan kadının çalışmamasıdır diyorsunuz! peki kadını mağdur durumda bırakan bazı erkekler için diyorum sokağa atıp, dövüp, kovalayanlar var!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yunus-ı biçare

bu güzel açıklamalarınız için Allah sizden razı olsun. selametle kalın..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
seher122

Hic bir akli basinda kadin/anne evini ve cocuklarini ihmal etmek istemez. Ve bunun icinde elinden geleni yapar. Ama calismak isterse buna islamda zaruret halinde calisabilir diye bir kisitlama konulmamis. Hatta calisma haklari erkeklerle ayni tutulmus. Eskiden annelerimiz/nenelerimiz tarlada bahcede calisirlardi. O zamanda gecim icin, kisa hazirlik olsun diye nerdeyse butun sene calisilirdi. Simdi tarla bahce yerini baska is alanlarina birakti.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
amentuNur

Allah cc.razı olsun. şimdi tam emin oldum. ama şuda var. erkek eve bakmakla yükümlüdür. kadın ne zor görecekte çalışacak. erkek ne yapıp yapıp eve bakmalıdır. kadınına evine sahip çıkması adına. ama çağımızda ne yazıkki böyle değil. kadınların evlerde yapıp ve bunu ticarete dökecek işler var onlarla ilgili olmak çok daha hayırlı bence. ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
TÜLAYCAN

Allah razı olsun hocam gerçekten kafamı kucalayan bir soruydu.Açıklık getirdiğiniz için teşekkür ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yesilumman

Mimsiz medeniyet taife-yi nisayı yuvalarından uçurmuştur yuvalarına dönmeli...SAİD NURSİ(sözler), başka söze gerek yok sanırım.. eğer bir erkek karısına parası için değer veriyorsa daha zengin kadınlar gördüğü zaman onlara da verir zaten böyle erkekler içinde namus haya değil para önemlidir. Aklı olan dinine sahip çıkan kadın da evklenmeyiversin. Böyle erkeklerle nice kızlarımız var evde kalma korkusuyla dinlerini böyle erkeklerle evlenerek tehlikeye atıyorlar ALLAH DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN amin...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
efendimin kölesi

ALLAH sizlerden razı olsun.Yolunuz daima açık olsun.ALLAH sizi başımızdan eksik etmesin kardeşlerim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mücahid49

Allah razı olsun kardeşlerim!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bumblebee

Benim gibi çalışan kadınlar da çalışmayanların, eşleri nazarında daha kıymetli olduklarına inanmaktalar. Çünkü hiçbir erkek, para getirdi diye karısına fazladan kıymet vermez ama annesinden gördüğü ilgiyi şefkati, temiz bir ev, sıcacık yemekleri önüne koyduğunda daha çok kıymet verir. Gerçekten ihtiyacı olmayan hiçbir kadın çalışmasın ve ne kocasını, ne de çoluk çocuğunu düzene muhtaç, perişan koymasın.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
gülbeyaz

amaç para ise ve oparayla mutllu olacağını sanıyorsa yanlış tabiki mutluluğu kendi çinde helal dairade arasa en makbulu olmazmı mecbur kalıp çalışanlara asla lafım olamz sonuçta sen doğruyu bilip elinden geldiğincede dikkat edersen ne ala ameller niyetlere göredir değilmi Allah hepinizden razı olsun biiz aydınalttığınız için helede bu dönemlerde yolunuz açık olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
shima

çok güzel açıklanmış... Allah sizlerden razı olsun..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fcihan1

Alanında otorite olmaya doğru giden birisi olarak çok NET ifade edeyim ki ispata hazırım kadının çalışması ile ekonominin güçlenmesi arasında en ufak bir korelasyon yoktur. Ezbere konuşan arkadaşlar çok yanılıyor. Kadının ayakları üzerinde durması hikayesine gelince, eşi kötü birisiyse evliliğinde dahi ayakta duramaz. Eşi iyi ise, zate mevcut sigorta sistemi kadını 1800 iş gününden sonra kocası üzerinden emekli ediyor vefat durumunda. Kısaca kadının öyle bir mecburiyeti yok. Lütfen samimi olalım, kadınlar daha çok kendileri için çalşıyor genelde. Bunları ABD'nin çok saygın bir üniversitesinden yazıyorum ezbere konuşmuyorum. Hocamızın dediklerini ilmen tasdik ediyoruz. şartlar oluşunca kadın çalışsın bir şey diyen yok. Ama bunu meşru yapmak için saçma sapan duruş sergilemenin görüşler ortaya koymanın bir anlamı yok !

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aa1981

Bu açık ve net cevabı bu konuyla ilgili diğer sorularda da kaynak olarak gösterirseniz iyi olur kanaatindeyim .......

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zaidenur

Bende çalışıyorum ama çalışmakdan nefret ediyorum çünki ne kadarda dikat etmeye çalışsan erkeklerle aynı ortamdasın ve şu devirdeki bazı erkeklere de sinir oluyorum daha konuşmanın ilk yarısında "çalışmanı istiyorum çünki ben ev geçindiremem" diyorlar. ben bekarım o yüzden de evlenmek istemiyorum dua edin hayırlısıyala işten çıkmayı NASİP ETSİN ALLAH C.C

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fatih yılmaz

insanlara bu mesele ile ilgili konuşulduğunda hemen zaruret deniliyor oysaki zarurete bile bile düşmemek gerekir.Sonra zaruret denilen şeylerin sonu yokki neye göre zaruret?başta iktisad ve kanaat düsturlarına tam ittibaile ölmeyecek kadarı zarurettir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hikmetkemal

Konu gerçekten çok güzel açıklanmış. Gerçekten bu çizgilere kadın ve erkek birlikte uysa huzur ve mutluluk yakalanır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tıbsek

Allah razı olsun!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
arda_sena

Kadın çalışmamalı diyorsunuz, peki özellikle kadınların yapabileceği işleri de erkekler mi yapmalı? Namusuyla çalışan her kadının yaptığı iş kutsal değil midir hocam? Namusuyla pırıl pırıl çalışan kadınlarımız yok mu hiç?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ahiretyolcusu

hayat şartları o kadar zor ki keşke çalışmaya mecbur kalınmasa.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sdsdsd980

yine başka bir bakış acısı kazandırdınız bana Allah (c.c.) razı olsun..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Öğrenmek_İstiyorum99

Hocam, çalışmak zorunda kalan kadınlar için 3. maddede "Tesettürlü bulunmak, namahreme tesettürsüz muhatap olmak zorunda kalmamak." demişsiniz. Çok doğru.. Sizlere tamamen katılıyorum. ..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
malatyayolcusu

Ben de bu zor şartları çeken bir olarak hiçbir şey yapamadım.. bence bayan çalışmalı bu zamanda çünkü güveneceğin yok ben bulamadım Allah a sığındım inanıyorum o bana bir çıkış kapısı gösterecektir..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
NUR11

Gerçekten ihtiyaç için çalışanları tenzih ediyorum. Çalışan bayan eve katkı sağladığı için kocası tarafından daha çok saygı görüyor. Bazı erkekler ev hanımı olan eşine gereken saygıyı göstermiyor. Genelde erkekler evlenmek için çalışan açık bayanları tercih ediyor. Bazı genç kızlarımız özenerek giyimlerini daha dar ve renkli hale getiriyorlar. Bence burda erkeğin bakış açısı çok önemli.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
humeyraI

İslâm'a göre, kural olarak kadın, ev içinde ve dışında çalışabilir; ailesinin ihtiyaçlarını sağlamada kocasına yardımcı olabilir. Şartlara ve ihtiyaçlara göre, aile hayatında eşlerin rollerinin değişmesi de mümkündür. Önemli olan hayatın huzur ve düzen içinde geçmesi, ihtiyaçların karşılanmasında bireylerin imkan ve kabiliyetlerine uygun sorumlulukları dengeli şekilde üstlenmeleridir. Bazı kaynaklarda yer alan Hz. Peygamber'in, evin iç işlerini kızı Hz. Fatıma'ya, dış işlerini ise damadı Hz. Ali'ye yüklemiş olması , Müslümanlar için bir aile modeli oluşturma amacına yönelik bağlayıcı bir kural değil, ihtiyaç, örf ve adete dayalı tavsiye niteliğinde bir çözümdür. Kaldı ki, ev hanımının ailesine ve topluma katkıları küçümsenemeyecek kadar önemli bir iştir. Kadın, mali ve ticarî alanlarda erkeklerle eşit konumda olup, kadın olması sebebiyle herhangi bir kısıtlamaya maruz değildir; ticaret ve borçlar hukuku alanında erkeklerin sahip oldukları bütün hak ve yetkilere sahiptir. İslâm dininde erkek - kadın ayrımı yapılmaksızın, çalışıp kazanmak teşvik edilmiş, "insan için ancak çalıştığı vardır" (Necm, 53/39); Erkeklere kazandıklarından bir pay vardır; kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır. Allâh'ın lutfundan nasibinizi isteyin..." (Nisa 4/32) buyurulmuştur. Çalışma kapsamında değerlendirilen ticaret ile ilgili "Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helâk etmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir" (Nisa, 4/29), âyeti ile "Sizden herhangi birinizin ipini alıp da dağdan sırtına bir bağ odun yüklenerek getirip satması, dilenmesinden daha hayırlıdır" hadisinde kadın erkek ayrımı söz konusu değildir. Dinimizin insanlar arası ilişkilerde ve ticarî hayata ilişkin koyduğu açıklık, dürüstük, güven, doğru sözlülük, sözünde durma, şart ve akitlere bağlı kalma, karşı tarafın zayıflığı, bilgisizliği ve sıkıntıda olmasını istismar etmeme gibi genel ilkelerine bağlı kalmak şartıyla, erkek ve kadın herkes helal ve meşru yollardan kazanç elde etme hakkına sahiptir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Deryalı192

ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE AÇIKILAYIP BİZİ AYDINLATTINIZ

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
gelibolu87

Kadın illa çalışmalı diyenleri anlayamıyorum bir müslümanın böyle düşünmesi çok yanlış. Geçim sıkıntısı vehmiyle eşini ahir zaman fitnelerinin, her türlü fuhşiyatın yaşandığı ortamlara salmak kamil bir müminin yapacağı iş değildir. Cenabı Hak fıtren çalışma görevini erkeğe vermiştir, kadının çalışma zorunluğu yoktur. Onun görevi iyi bir evlat yetiştirmek, ev işleriyle meşgul olmaktır. Bunlar başlı başına büyük bir iştir zaten. Dünyada her türlü canlıya rızkı veren Allah (c.c) üstün vasıflarla yarattığı kullarının rızkını mı (haşa) vermeyecek. Bizim ahlaki değerlerimizi sorgulamamız gerekir. Bizim derdimiz geçim sıkıntısı falan değil kendimizi kandırmayalım lüx yaşam özlemi, pahalı elbiseler giymek son model arabalara binmek vs. İstisnalar yokmudur? Elbette vardır koca hastadır çalışabilecek durumu yoktur hanımı evi geçindirmek için çalışmak zorundadır bunlar yaşanıyor. bu durum en iyi ihtimal 1000/1dir yani istisnalar kaideyi bozmaz.
Evdeki huzur ve mutluluğun tarifi yoktur. Bu parayla olabilecek birşey değil etrafımda ayda evine 10 bin liranın üzerinde para girdiği halde huzursuz olan bir çok insan var kimisi boşanmış kimisi boşanmamın eşiğinde. Kardeşlerim niyetimiz düzgün olursa, kanaat etmeyi bilirsek, Allah'a hakkıyla tevekkül edersek Mevlam, bize rahmetini lütfunu bahşedecektir inşallah. Son olarak konuyla alakalı diye düşündüğüm şu ayeti paylaşmak istiyorum.
"Şeytan sizi fakirlikle korkutarak cimriliği ve hayasızlığı emreder; Allah ise kendisinden mağfiret ve bol nimet vadeder. Allah'ın lütfü boldur, O her şeyi bilir." 2/BAKARA-268

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun