Kadın çalışmak için kocasından izin almak zorunda mı?

Soru Detayı

- Okuduğum bir yerde dinimizde kadının kocasının izni olmadıkça çalışma hakkının olmadığı yazıyordu. Bunun sebebi ne?
- Neden kadın çalışabilmesi için kocasından izin almak zorunda?
- Kadın kocasının kölesi mi ki onun iznini almak zorunda?
- Kadının aklı, özgürlüğü ve iradesi yok mu neden eşinden izin almak zorunda?
- Eğer erkek kadın eşitse o zaman neden kadın kocasının iznini almak zorundayken koca neden kadının iznini almak zorunda değildir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlenme akdi yapılınca, karı ve koca bir takım haklara sahip olur ve ödevleri yüklenirler.

Evli olmayan bir kadın da eğer çalışmak istiyor ve bir aile içinde yaşıyorsa, ailenin büyüğünden izin almalıdır; aksi halde ailede huzur ve devamlılık olmaz.

Böyle bir ailede yaşayan bekar veya dul bir erkek de çalışacağı iş ile ilgili olarak aile büyüğüne danışmalıdır.

Bekarlık bitince karşılıklı hak ve ödevler her iki tarafı bağlar. Bunların şeriatça kesin hükme bağlı olanlara iki taraf da riayet eder.

Kesin hükümler dışında kalan, örfe, âdete ve ihtiyaca bırakılmış bulunan konularda ise, kimin nerede neyi yapacağı konusunda konuşup anlaşmak gerekir; bu yapılmazsa aile devam etmez, anlaşmazlık çıkar ve aile biter.