Kaza orucu tutan kadın kocasından izin alması gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının Kocasından İzinsiz Nafile Orucu:

Kadının kocasından izinsiz nafile oruç tutması tahrîmen mekruhtur. Çünkü kadının aile yuvası içinde yerine getirmesi gereken görevler vardır. Hz. Peygamber (s.a.v), şöyle buyurur:

"Kadının, kocası yanında bulunduğu halde, onun izni olmaksızın, nafile oruç tutması helal olmaz." (Buharî, nikâh, 84, 86; Müslim, zekât, 84; Ebu Davud, savm, 73)

Farz ve vacip oruçları tutarken kadının, kocasından izin almasına gerek yoktur.

Kadının nafile oruç tutarken kocasından izin alması, kocanın gündüzleri hanımıyla cinsel ilşkiye girmek istemesi ihtimaline göredir. Yoksa her zaman izin alması gerekmez. Örneğin hafta boyunca işinde çalışan bir beyin, hafta sonu hanımının nafile oruç tutmasını istememesi gayet normaldir.

Kaza orucu da peşi peşine tutulması şart değildir.