Kaderin üstünde kader vardır, sözü küfür müdür?

Soru Detayı

- Kaderi bizden önce yazan var lafı ve kaderin üstünde bir kader vardır sözü elfaz-ı küfür müdür?
“Kaderin üstünde kader vardır" ve Ceza adlı şarkıcının bir şarkısından duyduğum "Senin elinde değil ki kader senden önce var yazan" cümleleri elfaz-ı küfür müdür?
- Bu cümleleri söyler ya da şarkı olarak dinlersek imanımıza zarar verir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Tevil varsa tekfir olmaz.” bir kuraldır.

Bu sözü söyleyenlerin maksadı kaderi inkar değildir, tam aksine nihaî olarak Allah’ın ilmine dayanan kaderin geçerli olduğunu beyandır.

Bundan küfür lazım gelmez, dinlemekte de bir sakınca yoktur.