Kaba saba birine hesap sormalı mıyım?

Soru Detayı

- Benden fiziksel olarak güçlü birine ve ben 18 yasındayım o 35 yaşında, istediğini yapmadım diye bana kaba kelime kullanan birine hesap sormalı mıyım?
- Yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kişinin kim olduğunu, sizinle yakınlık ve ilişki derecesini bilmediğimiz için ancak herkes için geçerli olabilecek öneriler yapacağız.

- İster yaşça büyük olsun isterse de küçük veya fiziki olarak sizden güçlü veya zayıf olsun hiçbir şekilde birisinin istediğini yapmadınız diye size kaba kelimeler kullanmasını ve hakaret etmesini kabul etmeyin.

- Size kaba davranan ve hakaret eden kişilerle aranıza mesafe koyun, onlarla zaman geçirmeyin. Mecbur değilseniz bir arada bulunmayın.

- Siz de ona aynı şekilde kaba sözlerle karşılık vermeyin, çünkü bu durumu daha da kötü hale getirebilir. Ancak nezaketinizi koruyarak ona kararlı bir şekilde bu kelimelerden rahatsız olduğunuzu ve bir daha duymak istemediğinizi ifade edin.

- Kişi bunu alışkanlık hâline getirmişse, onu görmezden gelin, dikkate almayın, önemsemeyin. Görmezden geldiğinizde bundan rahatsız olup kaba davranışlarından vazgeçebilir.

- Bu kişi ailenizden birisi değilse, aile büyüklerine konuyu anlatın ve onlardan yardım isteyin.