İsra 88 rakamında sayısal mucize var mı?

Soru Detayı

- İsra suresi 88. ayetin rakamında sayısal mucize var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İsra suresi 88. ayetin meali şöyledir:

"Ey Muhammed! De ki: Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler bu Kuran'ın benzerini getirmek üzere toplansalar ve birbirlerine yardımcı olsalar bile, yine onun bir benzerini meydana getiremeyeceklerdir."

İnsanlara ve cinlere meydan okuyan bu ayetin bizzat kendisinde parlayan tevafuk penceresinden birkaç mucize parıltılarını göstermeye çalışalım:

Ayette yer alan “bu Kuran” mealindeki “hazel-Kuran” kelimesinin matematik değeri: 1088’dir. “Bu Kuran’ın” bir benzerini getiremeyeceklerine dair kullanılan sayısal mucize denilen bu kelimenin son iki rakamı olan 88’de, Allah’ın sonsuz ilmini gösteren şu tevafuklara bakabiliriz:

- Bu ayetin suredeki tertip numarası: 88’dir.

- Bu ayetin başında bulunan “Kul = De ki” kelimesinin buradaki tekrar sayısı: 88’dir.

- Bu surenin içinde bulunduğu gayr-ı mukattaat / şifreli harfler bulunmayan sureler sisteminde, bu ayetin tertip numarası: 888’dir.

- Bu sure Mekke’de inmiştir. Mekke’de inen gayr-ı mukattaat sureler sistemindeki bu ayetin tertip numarası: 388’dir.

- Bu sureden önce Kuran’da yer alan Nisa, Maide, Enfal, Tevbe gibi sureler Medine’de inen gayr-ı mukattaat surelerdendir.

Buna göre, bu sayısal tevafukların bu şekilde olması için, yaklaşık 20 sene sonra Medine’de indireceği surelerde kaç tane ayet, kaç tane "Kul" kelimesini kullanacağını 20 yıl önceden bilen birinin bu Kuran’ı indirmiş olması, dizayn etmesi gerekir.

Bunun anlamı şudur:

Kuran ancak sonsuz ilim, hikmet sahibi Allah’ın kelamı olabilir, başka olamaz.