İslam ülkelerinde farklı görüşlere sahip insanlara "Allahü ekber" diyerek neden savaş açılıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanların biribirinden farklı düşünmelerinin bir çok nedeni olabilir. Ancak bu farklılıklar karşılıklı anlayış ve fikir alışverişi ile olgunlaştırılmalı ve asla biribirine zarar vermeye neden olmamalıdır. Bu açıdan hengi nedenle olursa olsun fikir ayrılığından dolayı bir Müslümana zarar vermek, özellikle dini isitismar ederek savaş açmak caiz değildir. Bu açıdan hem haram işlenmiş hem de bu savaştan kimler zarar görürse o kadar insaının da kul hakkına girilmiş olur. Şuursuzca yapılan bu uygulamalar, şuurlu ve bilinçli düşmanlara yardım etmek anlamına gelir.

Ayrıca bir ülkede yapılan hataları Devlet ve onun yetkili organları düzeltir. Bu nedenle hiç bir Müslümanın bir başka Müslümana zarar vermeye hakkı yoktur.

Diğer taraftan sadece benim fikrim doğrudur ve herkes beni dinlesin düşüncesi nefis ve şeytanın bir hilesidir. Dikkatli olmak ve bu oyuna gelmemek gerekir.

Hz. Âdem (as)'den beri, küfür ile iman, zulüm ile adalet, rezillik ile fazilet, despotluk ile hürriyet, vahşilik ile insaniyet -her zaman- karşılıklı savaş ve mücadele içerisinde olagelmişdir. Bu zaman ise, zamanların en gaddarı en fitnekârıdır. Çünkü bu zaman, hadislerde belirtilen âhir zaman fitnesinin baş gösterdiği zamandır. Bu asırda, "Kuvvetli olan haklıdır." gibi çok zalim bir prensip hâkim olmaktadır. Materyalist batı felsefesinin hükümran olduğu bu çağda, insanlığın gerçek mücadele alanı olan fikir, düşünce planında, İslam'ın hakikatine karşı mağlup olunca, vahşiliğin bir gereği olan "kaba kuvvetle" hakikatleri susturmak istiyorlar.

Ancak, medeniyetin heva ve hevesi tatmin etmeye yönelik fantazilerinden bıkan insanlar, ebedî hayatın varlığı konusunda araştırmaya girmiş bulunmaktadır. Pozitif bilimleri, ateist ve materyalist düşüncelerine alet eden ve hak dinden nasiplenmemiş bir grup sözde bilim adamı tarafından insanların moral değerleri altüst edilmiş, onların geleceğe bakan bütün ümitleri yok edilmiştir. Böylece, insanların her zaman muhtaç olduğu sonsuz kudret ve merhamet sahibi Allah tasavvurunu yok etmeye ve ebede uzanan arzularının yeşereceği mahşer baharını kurutmaya çalıştılar. Oysa insanoğlunun insanca yaşaması için vazgeçilmez iki lojistik güç vardır. Bunlardan biri, karşı konulmaz bir dayanak noktası olan Allah'a iman, diğer ise, vazgeçilemez bir istimdat/bir yardım merkezi olan ahirete imandır.

Şunu çok iyi biliyoruz ki, iki dünyası olan kimse, iki kanatlıdır. Tek kanatlı olan hakikate uçamaz. Gözünü kapayan, yalnız kendine gece yapar. Güneşi balçıkla sıvamak isteyen kimse ahmaklığını dünyaya ilan etmiş olur.

Peki ya biz? Biz muhabbet fedaileriyiz, husumete, düşmanlığa vaktimiz yoktur.

Küfrün, dalaletin ve sefahetin bütün yönleriyle İslamiyete ve Müslümanlara hücum ettiği bu dönemde, Müslümanların ve İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde haraket etmeleri her zamankinden daha önemli olmuştur. Öyleyse aramızdaki düşünce farklarını bir zenginlik görerek hedef ve maksatta ittifak etmek zorundayız.