İşini düzgün yapmayan memur sorumlu olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşini düzgün yapmayan, savsaklayan ya da rüşvetle iş gören ve engeller çıkaran memur, amir ve yönetici... hem Allah hakkına hem de kul hakkına girmiş ve maaşına haram katmış olur; ahirette de Allah onların işlerini tamamlamaz, ihtiyaç ve sıkıntılarını gidermez.

Nitekim işini düzgün yapmayan sorumluların akıbeti hakkında Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle haber verir:

“Allah Teala bir kimseyi Müslümanların başına sorumlu ve idareci yapar, o da halkın işlerinin bitirilmesine, ihtiyaç ve sıkıntılarının giderilmesine engel olmaya kalkarsa kıyamet gününde Allah Teâlâ da onun işlerinin bitirilmesine, ihtiyaç ve sıkıntılarının giderilmesine engel olur.” (Ebu Davud, İmare 13)