Başkasının sağlık karnesiyle ilaç almak caiz midir?

Soru Detayı
Kardeşim daha önce SSK'lıydı; şimdi ise primini yatırmadığı için sigortası yok. Hasta oldu, ben memur olduğum için benim sevkimle tahlillerimi yaptırdık. Burada kul hakkına girdik mi? Sonuçta maddi gücü yok, ne yapalım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yetkili kurumun izin vermediği böyle bir uygulama caiz olmaz. Hem yalan beyan, hem de kul hakkı söz konusudur.

Bu haktan kurtulmak için, yapılan masraf oranında ilgili kuruma bağışta bulunmak ve ayrıca tövbe etmek gerekir.

Ancak, daha önceden sigortalı olan kimsenin almış olduğu ilaçlar artmışsa, onları yardım olarak ihtiyaç sahiplerine verebilir.