IŞİD ve Taliban tam Muhammedi mi?

Soru Detayı

- Bir inançsızın bu iddialarına cevap verir misiniz?
1. Işid, Taliban. tam Muhammedidir. Kadın kocası babası ya da ergenliğe erişmemiş kardeşi oğlu yanında olmadan sokağa çıkamaz, öyle okula işe gidemez. Polis subay öğretmen doktor vs olamaz. Evde kocasına çocuklara hizmet edecek öyle başını örtüp okulmuş işmiş yok öyle şey. Başını örtünce her istediğini yapamaz. Önce onların katli vacip, ilk Işid'i Muhammet kurdu.
2. Dincilerin alayı işi para için yapıyorlar. Muhammed zamanında da Osmanlının tüm dönemlerinde de böyle olmuştur. Savaş sonralarında ganimet bölüşümü yok muydu? Sen biraz eski imam Arif Tekin'in kitaplarından alıp okusana. İnan kendinden bir şey yazmıyor, senin alim diye kabul ettiklerinin dediklerini yazıyor.
3. Peygamberini Ebu Bekir'in kızı Aişe ile Ömer’in kız Hafsa zehirledi, Ebu Bekir’i Ömer ile Osman zehirledi, Ömer’i bir Pers köle öldürdü, Osman’ı Ebu Bekir’in oğlu Muhammet bir kulağından şişi sokup diğer kulağından çıkararak öldürdü. Hasan Hüseyin’i haçlılar değil kendilerine Müslüman diyenler öldürdü. Sen hangi huzurdan bahsediyorsun. Huzur Kuzey ülkelerinde biraz da Avrupa’da neden Ateist çoğunluğa göre huzur var.
4. Bektaşilik İslam inancının dışındadır, Tengricilik ve Şamanizm'e dayanır kadın-erkek eşittir, aynı yerde ibadet eder.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Haşa, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz asla böyle bir şey yapmadı.

Kadın hakkında söyledikleriniz ayet ve hadislerin en katı yorumudur, orta yol İslam’ın uygulaması böyle değildir ve Müslümanların kahir çoğunluğu orta yol (Ehl-i sünnet) Müslümanıdır.

Cevap 2:

Savaşın sebebi ganimete konmak değildir, insanları zorlamadan İslam’ı yaymak, Müslümanların din, mal ve canlarını güvende kılmaktır.

Savaşmayan ve İslam ülkesi vatandaşlığını (ehl-i zimmet olmayı) kabul edenlerin mallarına, canlarına, değerlerine dokunulmaz.

Savaşta ısrar edenler elbette Müslümanları öldürmeden, Müslümanlar onları öldürürler veya esir ederler. Bunların taşınır malları gazilere dağıtılır.

Cevap 3:

Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin dışında söylediklerinin aslı faslı yok. Şii kaynaklardaki uydurma rivayetlerden almışsın.

Tarihin belli bir kesitinde bir kısım Müslümanların hatalı davranışları İslam’a mal edilemez; bunu beşerin zayıflıkları ile açıklamak daha isabetli olur.

Adını zikrettiğin bölgelerde huzurun hakim olduğu senin iddiandan ibarettir.

Huzur önce bireylerin ruh ve kalp aleminde olur; Müslüman olmayanların böyle bir durumdan mahrum oldukları ortadadır.

İslam dünyasında toplumun huzurunu bozanlar ise sömürgeci ve zalim Batılılardır.

Cevap 4:

Hacı Bektaş-i Velî adı üstünde Sünnilere göre de ermiş kabul edilen bir İslam büyüğüdür.

Bektaşîlerin bir kısmı tarihi seyri içinde çeşitli etkilerle yoldan çıkmış ise, bunu da tamamına mal etmek doğru olmaz.