Hz. Peygamber En'am suresi 82. ayette geçen "zulüm" kelimesini hangi ayetle açıklamıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hususta Abdullah b. Mes'ud diyor ki: "İman edip imanlarına zulüm karıştırmayanlar..." (En'am, 6/82) âyeti gelince, Resulullahın (asm) sahabileri üzülmüşler, güçlerine gitmiş ve Resulullaha şunu sormuşlardır. "Ey Allah'ınn Resulü, bizden, kendisine zulmetmeyen kim var ki?"

Resulullah (asm) buna şöyle cevap vermiştir:

Bu, Allaha ortak koşmak manasınadır. Lokman'ın, oğluna nasihatta bulunurken: Yavrum, hiçbir şeyi Allah'a ortak koşma. Şüphesiz ki Allah'a ortak koşmak bü­yük bir zulümdür.' dediğini duymadınız mı? (Buhari, Enbiya, 41; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/424)