İşçi kendisine verilen süreden daha erken işini bitirip başka işlerle meşgul olabilir mi?

Soru Detayı

- Asıl patronun işçiyi denetleyemediği büyük bir şirkette, işçi ve başında ondan sorumlu amiri bulunmaktadır. İşçinin asıl iş sözleşmesinde saat üzerinden ücretlendirildiği belirtilmektedir. İşçiye iş verildiğinde şu zamana kadar yap şeklinde belirtilmektedir, işçi ise verilen zaman iş için çok olduğundan, bu süre içinde başka kişisel işleri ile de meşgul olmaktadır ve amiri de bunu bilmektedir.

- Asıl patron bunu bilmediği için veya iş sözleşmesinde belirtilen saat ücretini, iş yeri için çalışmadığı saatler içinde alması (Mesela işi üç saatte bitirip iki saati kendi işine kullanarak beş saatlik ücret almak) bizi sorumlu eder mi, kul hakkı oluşturur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İş veren, "Belli bir saat içinde iş yerimde bana çalışacaksın." demiş, işçi de bunu kabul etmiş ise, bu saatler içinde kendine ve başkasına çalışamaz...