İmamın yaptıklarından rahatsız olunursa, namaz geçersiz mi olur?

Soru Detayı

- Cemaatin imamın yaptıklarından rahatsız olması ve meleklerin böyle bir imama lanet etmesi ile ilgili ayet ve hadis ile açıklar mısınız?
- Cemaatin imamın yaptıklarından rahatsız olması istedikleri gibi okumaması imamın cemaatin namazını şüpheye düşürecek şekilde okuması durumunda cemaat ne yapmalıdır?
- Meleklerin böyle bir imama lanet etmesi ile ilgili şeyler duydum, bunun gibi durumlarla ilgili ayetler ve hadisler ile açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir hadiste şu bilgiye yer verilmiştir:

“Allah’ın Resulü şu üç kişiye lanet etmiş;
- Kendisinden hoşlanmayan bir cemaate namaz kıldıran;
- Kocası kendisine küskün olduğu halde geceyi geçiren kadın,
- Bir de “(ezandaki) hayye alal felah”ı işittiği halde buna cevap vermeyen kimse.”
(Tirmizi, h.no: 358)

Fakat Tirmizi bu rivayetin “sahih” olmadığını da bildirmiştir. (a.g.y)

Diğer bir rivayette “Kendisinden hoşlanmayan bir cemaatin önünde namaz kılanın namazı sahih değildir.” denilmiş, ancak bu hadis rivayeti de zayıftır. (bk. Nevevi, el-Mecmu, 4/275)

- Bu hadis rivayeti zayıf kabul edilmekle beraber, İslam alimlerinin büyük çoğunluğuna göre, cemaatin yarısından fazlası hoşlanmadığı bir kimsenin onlara namaz kıldırması mekruhtur.

Eğer namaz kıldıran imamı sevmeyenlerin oranı % 50 veya daha az ise, mekruh olmaz.

Bununla beraber, imama karşı hoşnutsuzluk gösterenler, bunu gerçekten dini bir emir veya yasağı çiğnemesinden ötürü yapıyorlarsa, imamın namazı sahih olmakla beraber mekruh olur.

Şayet böyle dinle ilgili bir sebep yoksa, sırf dünyevi başka sebeplerden dolayı imamı sevmiyorlarsa, imamın namazı mekruh olmaz. Aksine ilgili cemaatin vebali vardır. Bu durumda cemaatin uyarılmaları gerekir. (Nevevi, 4/275-276)