İmamın abdesti bozulması halinde yerine geçecek kişi nasıl davranır?

Soru Detayı

- İmam namaz kıldırırken abdestsiz olduğunu hatırlasa yahut da abdesti bozulsa, bu durumu cemaate nasıl yansıtması lazım?
- Onun yerine hemen sağdaki geçmesi lazım diye biliyorum, ancak bu devir teslim işlemi nasıl olacak?
- Diyelim ki hoca zammı süre okuyordu, yerine geçecek olan kişi de aynı sürenin devamını mı okuması lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kıldıran imam, abdestsiz olduğunu hatırlarsa namaz bozulur ve yeniden kılınması gerekir.

Namaz içinde abdesti bozulursa, yerine cemaatten birini tayin eder. İmamın yerine geçen kişi imamın tamamlamadığı ayeti bilmiyorsa başka sure veya ayet okuyabilir.