Kişi boşandığı hanımıyla telefonla ya da baş başa görüşebilir mi?

Soru Detayı
Kişi boşandığı hanımında telefonla ya da baş başa görüşüp haspihal yapabilir mi? Bunun dışında telefonla bayanlarla konuşmak caz mi; iş dışında yani günlük konularda bir erkekle konuştuğu gibi konuşur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mahremiyet sınırları açısından kişinin boşandığı hanımıyla olan münasebetleri, yabancı bir bayanla olan münasebetleri gibidir. Çünkü artık aralarında nikah bulunmamaktadır, kendisi için namahremdir. Bir odada yalnız kalmaları caiz değildir. Telefonla dahi olsa konuşurken ihtiyaç dairesinde konuşabilir, şehevi duyguları tahrik edici konuşmalar caiz değildir.