İmam Rabbani'nin, namazın miraç olması bu ümmete mahsustur, sözündeki bu ümmet kavramını ve kastedilen bu ümmet dışındaki diğer ümmetlerle namaz ilişkisini açıklar mısınız ?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Bu ümmet” ten maksat İslam ümmetidir, diğer ümmetler ise, İslam ümmetinin dışında kalan ve daha önce gelen ümmetlerdir.

Namaz kılmak, bizden önceki ümmetlerde de vardır. Şüphesiz namaz kılan diğer ümmetlerde de Allah’ın huzuruna varmak gibi büyük bir onur ve derinlik söz konusudur  Ancak onlardaki namaz bir miraç mahsulü değildir. Bunun içindir ki onların namazlarında -bizde olduğu gibi- miraç yolu açılmamıştır...

İslam ümmetinin namazı Miraç’ta farz kılındığı için, her namaz kılan kimsenin bir nevi miracı söz konusudur. Nitekim, hadis-i şerifte “Namaz müminin miracıdır.” diye buyurulmuştur.