İmam Buhari Türk mü Fars mı?

Soru Detayı

- İmam Buhari'nin dedesinin dedesi "Berdizbeh" isimli diye ve Mecusi diye İmam Buhari'ye Fars kökenli diyorlar. Bu konu hakkında tarih kitaplarında bir şeyler yazıyor mu; bir bilgi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Hacer el-Askelani’nin bildirdiğine göre, İmam Buhari, Fars asıllıdır.

Kendisi, Muhammed b. İsmail b. İbrahim b. el-Muğire b. Berdizbeh olarak bilinir.

Bu zincirde yer alan ve Farsça’da çiftçi anlamına gelen ve dedesinin dedesi olan Berdizbeh, Fars asıllı olup kavminin dininden (gayri müslim / Mecusi) biri idi. Onun oğlu el-Muğire, el-Yeman el-Cu’fi adında bir kimse vasıtasıyla Müslüman olmuştu. Bu sebeple Buhari, el-Cu’fi nisbesiyle de anılır. (bk. İbn Hacer, Mukaddimetu Fethu’l-Bari, s. 477)