İki yıldan 20 gün eksik olan büyük baş kurban olur mu?

Soru Detayı

- Bir buzağım var. Onu Kurban Bayramında kesmek istiyorum. Ama bayramın birinci günü itibariyle iki yaşını doldurmasına 17 gün kalıyor.
- Bunu kurban kesebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, kesebilirsiniz. Çünkü kurbanlık hayvanların yaşı, güneş yılına göre değil ay yılına / hicri yılına göre hesaplanır.

Siz miladi takvime göre hesap yapıyorsunuz. Namaz vakitleri hariç (Namaz vakitleri Güneş'in hareketine göredir.) ibadetlerin vakitleri, kameri ay hesabına göredir.

Bir kameri yıl 354 gündür. Güneş takvimi ile arasında bir yılda 11 gün fark vardır. İki yılda toplam 22 gün fark eder. Sizin kurbanınız Güneş takvimine göre 20 günü eksiktir. Ancak bu buzağı kameri takvime göre iki yaşını doldurmuştur. Ve kurban edilmesi caizdir.

Örneğin, 2020 yılı Kurban Bayramı'nın birinci günü doğan bir büyük baş hayvan, 2022 yılında Kurban Bayaramı'nın ikinci günü iki yaşını dolduracağı için, bayramın ikinci günü kurban edilebilir.

Koyun ve keçinin kurban edilebilmesi için 1, devenin 5, sığırın da 2 yaşını bitirmiş olması gerekir. Yalnız koyun 6 ayını bitirmiş olup bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli ise, onu da kurban etmek caizdir.

Kurbanlık hayvanlar, Ay yılına yani 354 gün hesabına göre hesaplanır ve buna uygun olarak yaşları tamamlamışsa kurban etmek caiz olur, tamamlanmamışsa kurban olmaz.