İki el ile pantolonu sıvazlamak namazı bozar mı?

Soru Detayı

- Namazda iki elin aynı anda kullanılması, bir defa bile olsa namazı bozuyor iken ve kıyamda elleri bağlamak sünnet iken ve ellerimizi bağlamışken elleri çözmek ve yanlara salmak veya rükudan secdeye giderken iki eli kullanarak pantolonların çekilmesi namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki eli kullanarak pantolonu çekmek namazı bozmasa da kerahetten hâli değildir. Yani namazın sevabını azaltan ve hoş karşılanmayan bir iştir. Bu hususta Fetava-yı Hindiyye'de bilgi vardır.

(Celal yıldırım, İslam Fıkhı, I/357- 358)