İçkili (sarhoş) iken nikâh kıyılır mı, kıyılan nikâh geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sarhoş olan bir kişinin nikâhı sahih olur. Çünkü hadisi şerifte şöyle geçmektedir.

“Üç şey vardır ki onların ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir. Bunlar: Nikâh, boşama, ve ric’at (boşadıktan sonra tekrar eşine dönmek).”(Ebu Dâvud, Talâk 9; Tirmizî, Talâk 9)

Sonuç olarak, Hanefi mezhebine göre nikâhta kadınla erkeğin serbest iradeleri şart değildir. Boşama ve azad etme de nikâh gibidir. Bu ikisinde de serbest irade ve rıza şart değildir. Yine bu üç şeyde ciddiyet de şart değildir. Nikâh şakayla da olsa gerçekleşir; bu açıdan sarhoşun nikâhı da caizdir.

(bk. Abdurrahman Ceziri, İslam Fıkhı Ansiklopedisi)