Filmlerde oyun gereği nikâh kıyılıyor. Rol icabı kıyılan nikâhlar sahih olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Âlimlere göre, bu durum şaka ile bir muamele yapana benzer. Hadiste şöyle buyurulmuştur:

“Üç şey vardır ki onların ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir. Bunlar: Nikâh, boşama ve ricat (bir veya iki rici talakla boşadıktan sonra tekrar eşine dönmek).” (Ebu Dâvud, Talâk 9; Tirmizî, Talâk 9)

Mesela, bir kimse, şakadan veya rol gereği, iki şahit yanında evlense, gerçekten evlenmiş olur.

Ancak bazı âlimlere göre ise, bu -şakadan, oyun gereği-  nikâhlar geçerli olmaz. İlgili hadis, nikâhın ciddi bir iş olduğuna dikkat çekmek için buyurulmuştur.

İslami hassasiyeti olan kimselerin, dizide oynayasalar bile, bu gibi nikâh merasimleri olan sahnelerde bulunmamaları, hem de kadın erkek mahremiyetine dikkat etmeleri gerekir. Eğer muhakkak olacaksa nikâhın şartları gerçekleştirilmeden bu şekilde bir nikâh sahnesi tertiplenebilir. İsimlerin değişik olması gibi...