Hz. Yakub kendini dövdü mü?

Soru Detayı

- Bugün bir Şii bana bir soru sordu:
"Eğer Sünniler Allah Kuran’da kendinize zarar vermeyin dediğini söylüyorsa, neden Yakub A.S oğlu için kendine zarar verdi?"
- Aslında ben ve bir Şii arkadaşım kendinizi dövmenin iyi olmadığını ve bunun yasak olduğunu tartışıyorduk, o da dedi ki "Eğer öyleyse neden Yakub oğlu için kendini dövdü, onlar da ya ala sufaha yousufa dediler."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Yakub’un kendini dövdüğüne dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık. Ayet ve hadislerde böyle bir bilginin kırıntısı bile yoktur. Ayetlerde hep “sabr-ı cemil” (bk. Yusuf, 12/18, 83) istediği bildirilen Hz. Yakub’un kendini dövdüğü düşüncesi Kuran’ın açık hükmüne de aykırıdır.

İlginç bir tevafuktur ki, “Sabr-ı cemil”in geçtiği iki ayet arasında 66 ayet zikredilmiştir.

Bu 66 sayısı “Allah” lafza-i celalin ebced değeridir. Bu ise Hz. Yakub’un sabrının Allah’a olan imanı, itminanı ve tevekkülü sayesinde söz konusu olduğunu göstermektedir.

Ayrıca “Ben sıkıntımı, üzüntümü Allah’a arz ediyorum ve ben sizin bilmediğinizi Allah’tan gelen bilgiyle biliyorum.” (Yusuf, 12/86) mealindeki ayetin ifadesinden Hz. Yakub’un Allah’a karşı olan imanını, teslimiyetini, tevekkülünü, saygısını ve bağlılığını anlayabiliriz.